Znajdź swojego eksperta
Rzecznicy Nauki

O Nas

Jesteśmy naukowcami zapalonymi pasją do popularyzowania nauki. Nie tylko tworzymy naukę na co dzień, ale łączymy ją z umiejętnością mówienia o skomplikowanych sprawach w zrozumiały sposób. Z chęcią angażujemy się w różne działania popularyzatorskie – w końcu komunikacja naukowa to jeden z filarów nowoczesnego społeczeństwa opartego na wiedzy.

Więcej informacji o naszej misji znaleźć można w statucie Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki.

Skąd pomysł na stowarzyszenie?

Po pierwsze – brak w polskiej przestrzeni medialnej trwałej platformy łączącej dziennikarzy naukowych i osoby poszukujące sprawnej komunikacji naukowej z odpowiednio wykształconymi i doświadczonymi naukowcami-popularyzatorami. Po drugie – chęć zorganizowania polskiego środowiska popularyzatorów nauki, aby mogli mówić silniejszym, bardziej słyszalnym głosem.

Jesteśmy doświadczonymi komunikatorami nauki. Jako uczestnicy kolejnych polskich edycji konkursu FameLab, organizatorzy setek różnorodnych wydarzeń popularnonaukowych, zawodowi mówcy, goście programów telewizyjnych i autorzy niezliczonych doniesień medialnych – wiemy doskonale jak odkrycia i fakty naukowe przedstawić prosto, zrozumiale, ale jednocześnie nie ujmując im nic z poprawności.

Za naszą dotychczasową działalność, zostaliśmy nominowani do nagrody Popularyzator Nauki 2018 w kategorii instytucja (zazwyczaj zarezerwowanej dla centrów nauki, planetariów, itd.). 


 

Współpraca

Potrzebujesz eksperta mogącego wypowiedzieć się na konkretny temat? A może szukasz naukowego głosu do swojego programu lub autora dobrego, popularnego tekstu? Świetnie trafiłeś! Nasi Rzecznicy realizują ponad 150 projektów popularno-naukowych rocznie. Skorzystaj z naszej bazy ekspertów – na pewno znajdziesz odpowiednią osobę.

W przypadku pomysłów na większe projekty - prosimy o kontakt bezpośrednio z zarządem stowarzyszenia lub przez stronę kontaktową. 


 

Patronat

Obejmowaliśmy już patronaty nad takimi wydarzeniami jak aukcje charytatywne, konkursy i konferencje naukowe i popularnonaukowe oraz nad publikacjami w formie książek. Jesteśmy jednak otwarci na różne Państwa pomysły.

Zapraszamy do wypełnienia wniosku o patronat.


 

Dołącz do nas

Zainteresowanych popularyzatorów nauki zapraszamy do przyłączenia się do Stowarzyszenia. 

Warunki:
1. Członkiem Stowarzyszenia może zostać naukowiec będący aktywnym popularyzatorem nauki, którego działalność jest zbieżna z celami działania Stowarzyszenia (link do statutu powyżej).
2. Kandydat na Członka Zwyczajnego powinien uzyskać rekomendacje od dwóch Członków Zwyczajnych Stowarzyszenia, przy czym najwyżej jeden z nich może być Członkiem Zarządu.
3. Zarząd przed podjęciem uchwały konsultuje kandydaturę z pozostałymi Członkami Stowarzyszenia, przedstawiając im profil kandydata ze szczególnym naciskiem na jego działalność popularyzatorską.

W celu zgłoszenia prosimy o uzupełnienie tego formularza.

Po pozytywnym zatwierdzeniu kandydatury) zostaniesz poproszona(-y) o dokonanie rocznej opłaty członkowskiej w wysokości 150 PLN w pierwszym roku członkostwa (200 zł w kolejnych latach).