Jakub Bochiński | Rzecznicy Nauki
Znajdź swojego eksperta

Jakub Bochiński

Jakub Bochiński

jakub.bochinski@gmail.com
  • Europejska Agencja Kosmiczna / Centrum Nauki Kopernik / The Open University / University College London
Wykształcenie formalne
doktor astronomii (The Open University, 2016),
magister matematyki i astrofizyki (UCL, 2011)
Gdzie zdobyłam/zdobyłem doświadczenie naukowe?
Obserwatorium Uniwersytetu Londyńskiego, Wielka Brytania; Isaac Newton Group of Telescopes, Hiszpania; Observatoire de Haute Provence, Francja; Observatorio Astronómico de Mallorca, Hiszpania
  • astronautyka
  • astronomia
  • planety pozasłoneczne
  • egzoplanety
  • loty kosmiczne
  • teleskopy
  • edukacja
Co badam?

Naukowo specjalizuję się w poszukiwaniu i badaniu planet poza Układem Słonecznym - szczególnie tych najgorętszych - starając się odpowiedzieć na pytania dotyczące powstawania i rozwoju życia we Wszechświecie. Dodatkowo interesuję się budową i programowaniem zdalnie sterowanych, zrobotyzowanych teleskopów. Od strony popularyzacyjnej jestem odpowiedzialny za krzewienie w Polsce wiedzy na temat lotów kosmicznych, reprezentując Europejską Agencję Kosmiczną. 

Z czego w popularyzacji jestem najbardziej dumna/dumny?

1. Zorganizowanie pierwszej w Polsce wideokonferencji z astronautą na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (2016)
2. Uczestnictwo w pierwszym w Polsce stand-upie naukowym (2015)
3. Mówca TEDxKazimierz (2015)
4. Finalista konkursu FameLab (2015)
5. Organizator międzynarodowej konferencji popularno-naukowej Science: Polish Perspectives (2013-2015)

Gdy nie robię nauki...

Zajmuję się sieciowaniem polskich naukowców pracujących na całym świecie. W tym celu wraz ze znajomymi stworzyliśmy Fundację Polonium (http://poloniumfoundation.org/). A w wolnej chwili żegluję jako sternik do wynajęcia lub ścigam się stopem między miastami na całym kontynencie.

Wystąpienie na TEDxKazimierz - "Myśl jak astronom"

Miałem niezwykłą przyjemność opowiedzieć w trakcie spotkania TEDxKazimierz 2015 o tym w jaki sposób astronomowie postrzegają czas i przestrzeń. Zapraszam do obejrzenia (tylko w języku angielskim). 

Konkurs FameLab czyli "Jak odkryć wnętrze Ziemi bez niszczenia całej planety?"

Ciekawe co też takiego dzieje się pod naszymi stopami? Dzięki moim badaniom odległych układów planetarnych być moża uda nam się lepiej odpowiedzieć na te pytania już niedługo.

Wystąpienie
Wystąpienie "Anatomia odkrycia" na Gali Adamed SmartUp 2018

Na zaproszenie programu Adamed SmartUp miałem okazję opowiedzieć o tym jak w dzisiejszych czasach prowadzone są badania astronomiczne. Wszystko na przykładzie własnej historii dokonania jednego z bardziej nietypowych odkryć w świecie astronomii ostatnich lat. 

Spotkanie Inscience, Kijów 2018
Spotkanie Inscience, Kijów 2018

Na zaproszenie Inscience z Kijowa opowiedziałem fantastycznej widowni w Unit.City o tym w jaki sposób w świecie naukowym podejmujemy trudne decyzje i czego wszyscy możemy się z tego nauczyć.

Konferencja Młodych Liderów 2018
Konferencja Młodych Liderów 2018

Miałem niezwykłą przyjemność zainspirować uczestników Konferencji Młodych Liderów do działania opowiadając o tym w jaki sposób badacze odpowiadają na niezwykle skomplikowane pytania dotycząca naszego miejsca w kosmosie.

Wykład został oceniony jako jeden z najlepszych na konferencji (wygrywając z prelekcjami Janusza Gajosa, Marka Belki i Juliusza Machulskiego). 

Panel
Panel "Czyj jest kosmos?"

W ramach organizacji Festiwalu Przemiany miałem okazję poprowadzić spotkanie panelowe o temacie "Czyj jest kosmos?" z młodymi, polskimi konstruktorami łazików i satelitów kosmicznych.

Konferencja Inscience, Kijów 2018
Konferencja Inscience, Kijów 2018

W trakcie konferencji Inscience opowiedziałem o tym w jaki sposób rozwijać można działania popularyzujące naukę w skali całego kraju, bazując na doświadczeniach z Polski.