doktor inżynier w dziedzinie nauki rolnicze w dyscyplinie nauki leśne (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, 2019) oraz magister polonistyki (Uniwersytet Warszawski, 2006)
Gdzie zdobyłam/zdobyłem doświadczenie naukowe?
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (studia doktoranckie), Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu (rzecznik prasowy), Telewizja Polska S.A. (wydawca i podwydawca), nauczyciel warsztatowy w Autorskiej Szkole Podstawowej NAVIGO w Poznaniu, członek i warsztatowiec Stowarzyszenia "Rzecznicy Nauki"
las
zwierzęta dziko żyjące
zrównoważone zarządzanie zasobami przyrodniczymi
edukacja przyrodnicza
komunikacja
nauka przez doświadczanie
czynniki kształtujące wizerunek
badania społeczne
opinia publiczna
Co badam?
Badam opinie publiczną, innymi słowy sprawdzam, co ludzie myślą o lesie i leśnikach. Pytam czy, dlaczego i kiedy ludzie chodzą do lasu? Interesują mnie też czynniki kształtujące wizerunek lasów w Polsce. A także czynniki kształtujące wizerunek Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz leśników. Interesuje mnie też edukacja przyrodnicza i odkrywanie "lasu, jako szkoły".
Z czego w popularyzacji jestem najbardziej dumna/dumny?
1. Cykl lekcji przyrody z Tosią i Gosią emitowany w Wesołej Nauce w TVP 2. To niezwykłe wrażenie pracować z własnym dzieckiem, zwłaszcza w tak innym czasie, jakim był początek pandemii w Polsce. Jedna z lekcji od obejrzenia pod linkiem: https://vod.tvp.pl/video/wesola-nauka,odc-47,48258207 od 5 minuty 40 sekundy do 9 minuty 45 sekundy. Inne lekcje do obejrzenia na stronie: https://www.poznan.lasy.gov.pl/de/lesne-warsztaty 2. Film warsztatowy w ramach wydarzenia "Co huczy w lesie?" opowiadający historię puchacza Miszki i jego opiekuna Mateusza. Czy wiesz gdzie sowy mają uszy? Czy naprawdę latają bezszelestnie? I czy potrzebują mydła do mycia? Na te wszystkie pytania odpowiedz znajdziesz w: https://www.facebook.com/watch/?v=2752634715051616 3. Wizyta w "Pytaniu na śniadanie" w TVP 2 i próba zimowego grzybobrania. Czy wiesz, że zimą w lesie też są grzyby, które mogą być kulinarnym rarytasem? Co, gdzie i jak zbierać podczas zimowej wyprawy na grzyby znajdziesz: https://pytanienasniadanie.tvp.pl/58606506/zimowe-grzybobranie?fbclid=IwAR3IGMoBBfdjHfqbPxx8T8lvndwZ7f-LVkGzovsqXhSlYpUmX2nWUmhWHsc 4. I także o grzybach, choć już w tradycyjnym jesiennym wydaniu. Oczywiście grzybobranie to jeden z najbardziej ulubionych sportów Polaków. A czy wiesz, że w polskich lasach występuje 1,4 tys. gatunków grzybów jadalnych, ale zawsze trzeba być bardzo ostrożnym; przeciętny Polak rozpoznaje około 15 gatunków grzybów, a wytrawny grzybiarz około 40 gatunków. O tym jak bezpiecznie wybrać się na jesienny spacer w poszukiwaniu grzybów: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C89260%2Cekspertka-w-polskich-lasach-mamy-14-tys-gatunkow-grzybow-jadalnych-ale 5. Nie było nas był las, nie będzie nas, będzie las... o tym czy lasów w Polsce ubywa, czy warto chodzić do lasu i dlaczego drewno jest doskonałe rozmawiałam z Przemysławem Białkowskim z Zielonej Interii: https://zielona.interia.pl/video,vId,3192897
Gdy nie robię nauki...
Gdy nie robię nauki to piekę ciasto z moja córką, albo rodzinnie gramy w planszówki. Czasem też sadzę kwiaty w ogrodzie i dużo jeżdżę na rowerze. Uwielbiam czytać książki. Lubię teatr i dobre wino. Uciekam do lasu, tak znajduje rozwiązania i spokój.