Małgorzata Krokowska-Paluszak | Rzecznicy Nauki
Znajdź swojego eksperta

Małgorzata Krokowska-Paluszak

Małgorzata Krokowska-Paluszak

gosiakrokowska@gmail.com
  • adiunkt w Katedrze Leśnictwa i Ekologii Lasu na Wydziale Rolnictwa i Leśnictwa na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie
Wykształcenie formalne
doktor inżynier w dziedzinie nauki rolnicze w dyscyplinie nauki leśne (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, 2019) oraz magister polonistyki (Uniwersytet Warszawski, 2006)
Gdzie zdobyłam/zdobyłem doświadczenie naukowe?
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (studia doktoranckie), Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu (rzecznik prasowy), Telewizja Polska S.A. (wydawca i podwydawca), nauczyciel warsztatowy w Autorskiej Szkole Podstawowej NAVIGO w Poznaniu, członek i warsztatowiec Stowarzyszenia "Rzecznicy Nauki"
  • las
  • zwierzęta dziko żyjące
  • zrównoważone zarządzanie zasobami przyrodniczymi
  • edukacja przyrodnicza
  • komunikacja
  • nauka przez doświadczanie
  • czynniki kształtujące wizerunek
  • badania społeczne
  • opinia publiczna
Co badam?

Badam opinie publiczną, innymi słowy sprawdzam, co ludzie myślą o lesie i leśnikach. Pytam czy, dlaczego i kiedy ludzie chodzą do lasu? Interesują mnie też czynniki kształtujące wizerunek lasów w Polsce. A także czynniki kształtujące wizerunek Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz leśników. Interesuje mnie też edukacja przyrodnicza i odkrywanie "lasu, jako szkoły".

Z czego w popularyzacji jestem najbardziej dumna/dumny?

1. Cykl lekcji przyrody z Tosią i Gosią emitowany w Wesołej Nauce w TVP 2. To niezwykłe wrażenie pracować z własnym dzieckiem, zwłaszcza w tak innym czasie, jakim był początek pandemii w Polsce. Jedna z lekcji od obejrzenia pod linkiem: https://vod.tvp.pl/video/wesola-nauka,odc-47,48258207 od 5 minuty 40 sekundy do 9 minuty 45 sekundy. Inne lekcje do obejrzenia na stronie: https://www.poznan.lasy.gov.pl/de/lesne-warsztaty 2. Film warsztatowy w ramach wydarzenia "Co huczy w lesie?" opowiadający historię puchacza Miszki i jego opiekuna Mateusza. Czy wiesz gdzie sowy mają uszy? Czy naprawdę latają bezszelestnie? I czy potrzebują mydła do mycia? Na te wszystkie pytania odpowiedz znajdziesz w: https://www.facebook.com/watch/?v=2752634715051616 3. Wizyta w "Pytaniu na śniadanie" w TVP 2 i próba zimowego grzybobrania. Czy wiesz, że zimą w lesie też są grzyby, które mogą być kulinarnym rarytasem? Co, gdzie i jak zbierać podczas zimowej wyprawy na grzyby znajdziesz: https://pytanienasniadanie.tvp.pl/58606506/zimowe-grzybobranie?fbclid=IwAR3IGMoBBfdjHfqbPxx8T8lvndwZ7f-LVkGzovsqXhSlYpUmX2nWUmhWHsc 4. I także o grzybach, choć już w tradycyjnym jesiennym wydaniu. Oczywiście grzybobranie to jeden z najbardziej ulubionych sportów Polaków. A czy wiesz, że w polskich lasach występuje 1,4 tys. gatunków grzybów jadalnych, ale zawsze trzeba być bardzo ostrożnym; przeciętny Polak rozpoznaje około 15 gatunków grzybów, a wytrawny grzybiarz około 40 gatunków. O tym jak bezpiecznie wybrać się na jesienny spacer w poszukiwaniu grzybów: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C89260%2Cekspertka-w-polskich-lasach-mamy-14-tys-gatunkow-grzybow-jadalnych-ale 5. Nie było nas był las, nie będzie nas, będzie las... o tym czy lasów w Polsce ubywa, czy warto chodzić do lasu i dlaczego drewno jest doskonałe rozmawiałam z Przemysławem Białkowskim z Zielonej Interii: https://zielona.interia.pl/video,vId,3192897

Gdy nie robię nauki...

Gdy nie robię nauki to piekę ciasto z moja córką, albo rodzinnie gramy w planszówki. Czasem też sadzę kwiaty w ogrodzie i dużo jeżdżę na rowerze. Uwielbiam czytać książki. Lubię teatr i dobre wino. Uciekam do lasu, tak znajduje rozwiązania i spokój.