Paula Rowińska | Rzecznicy Nauki
Znajdź swojego eksperta

Paula Rowińska

Paula Rowińska

p.rowinska15@ic.ac.uk
  • Imperial College London, Wydział Matematyki, Zakład Statystyki, doktorantka
Wykształcenie formalne
licencjat z matematyki (Uniwersytet Warszawski, 2015); magister z matematyki planety Ziemia (Imperial College London & University of Reading, 2016)
Gdzie zdobyłam/zdobyłem doświadczenie naukowe?
Uniwersytet Warszawski i University of Edinburgh - licencjat; University of Reading i Imperial College London - magisterium; Imperial College London i EDF - doktorat; Met Office - staż doktorski
  • matematyka
  • statystyka
  • modelowanie matematyczne
  • analiza danych
  • zmiany klimatu
Co badam?

Aby zapobiec postępowi globalnego ocieplenia, musimy efektywniej wykorzystywać odnawialne źródła energii. Energia wiatrowa, choć tania i przyjazna środowisku, jest bardzo trudna do prognozowania ze względu na jej zależność od warunków pogodowych. We współpracy z francuskim dostawcą energii EDF badam wpływ energii wiatrowej na produkcję i ceny energii elektrycznej, wykorzystując metody matematyczne i statystyczne. Interesują mnie również matematyczne własności procesów występujących w moim modelu. 

Obecnie jestem na stażu w Met Office, gdzie analizuję zmiany wilgotności powietrza nad lądami w związku z globalnym ociepleniem.

Z czego w popularyzacji jestem najbardziej dumna/dumny?

1. Pierwsze miejsce w konkursie "Three Minute Thesis" na Imperial College.

2. Udział w finał FameLab 2018 i londyńskim finale FameLab 2017.

3. TEDx talk "Let's have a maths party!" na TEDx Wandsworth 2017: https://www.youtube.com/watch?v=XVO66Pod8oc.

4. Chętnie czytany blog popularnonaukowy https://paularowinska.wordpress.com/, nagrodzony Science Seeker Award 2018 w kategorii "Nauki fizyczne i technologie".

5. Organizacja wielu imprez popularnonaukowych, w tym Pint of Science 2017, SIAM student conference 2018, ICL-UCL Day 2018 itd.

Gdy nie robię nauki...

 to ją popularyzuję: piszę, mówię, organizuję, czytam, wymyślam... Poza tym chętnie uczę się języków obcych, tańczę, jeżdżę na rowerze, pochłaniam książki, śpiewam, biegam i spędzam zdecydowanie za dużo czasu w londyńskich teatrach.