doktor nauk biologicznych (Polska Akademia Nauk, 2017)
Gdzie zdobyłam/zdobyłem doświadczenie naukowe?
Studia licencjackie i magisterskie na Miedzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG-GUM, studia magisterskie na wydziale farmacji GUM - oddzial medycyny laboratoryjnej, studia doktoranckie w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN oraz na Wydziale Genetyki Uniwersytetu Cambridge (visiting PhD student). Staz w firmie Proxima Concepts w Londynie, staż w Centre for Genomic Regulation w Barcelonie.
biologia molekularna
biologia komorki
mikrobiologia
bakterie
wirusy
antybiotykoopornosc
biotechnologia
biologia medyczna
Co badam?
Aktualnie badam mikroskopijne struktury znajdujace sie we wnetrzu naszych komorek - centrosomy. Sa one odpowiedzialne za prawidlowy rozdzial materialu genetycznego w trakcie podzialu komorki. Nadal nie wiemy z jakich elementow zbudowane sa centrosomy i jak dokladnie one dzialaja. Wiedza ta jest bardzo istotna gdyz wadliwe centrosomy moga prowadzic do powstawania nowotworow.
Z czego w popularyzacji jestem najbardziej dumna/dumny?
1. Zainicjowanie i wspołorganizacja cyklu konferencji popularnonaukowych Science:Polish Perspectives, które odbywają się corocznie od 2012 r naprzemiennie w Cambridge i Oksfordzie.
2. Zainicjowanie i współorganizacja Polish Science Cafe - cyklu spotkań polskich naukowców, pracujących i studiujących na uniwersytecie Cambridge, w ramach których opowiadają szerszej publicznosci o prowadzonych przez siebie badaniach.
3. Zdobycie drugiego miejsca w polskiej edycji konkursu FameLab (edycja 2013).
4. Wspolpracy z Gazetą Wyborczą, PAP Nauka w Polsce i Scientific American: Świat Nauki przy pisaniu i tlumaczeniu tekstow popularno-naukowych.
5. Wspołpraca z AdamedSmartUp, w ramach której prowadziłam zajęcia z biologii molekularnej i mikrobiologii dla uzdolnionej młodzieży.
Gdy nie robię nauki...
... gram w gry planszowe, czytam książki i komiksy, chodzę na spacery i dużo śpie.